Zyrtare: Tenori Labinot Tahiri, ministër i Kulturës


Labinot Tahiri, ministër i Kulturës

Ekskluzive por jo edhe aq e papritur. Kukunews ka arritur të konfirmojë atë që gati të gjithë e dimë por që nuk e kemi thënë.

Këngëtari i muzikës klasike, tenori, Labinot Tahiri do të jetë ministër i Kulturës, Rinisë dhe Sportit.

LABINOT TAHIRI (LABI)
Vendlindja: Prishtinë
Jeton dhe vepron në
Mosha: 37 Vjeç
Ditëlindja: 18 Dhjetor 1979
Shenja e Horoskopit: Shigjetari

Këndon kryesisht:Popullore Moderne

Rryma të tjera:Tallava Popullore Dasmash PopPopullore Qytetare

Labinot Tahiri (Labi) është një këngëtar shumë i njohur. Labinot Islam Tahiri i njohur në pubikë me nofkën LABI.
Labinoti është një këngëtarë i talentuar në të gjitha zhanret muzikore. Ka një zë që dallon nga të tjerët dhe është i mirëpritur kudo.

Ka të mbaruar shkollën e mesme, në pamundësi që të vazhdoië tutje, duke patur parasysh kushtet e shkollimit gjatë okupimit të Kosovës s’kishte shkolla, po shtëpi shkolla.

Lidhur me muzikën Labi filloi të këndojë që në moshën e re duke i përcjelur hapat e babit të tij.

Labi këndonte në koncerte që oranizonte shkolla për ditëlinjde të shkollës por edhe programe festive që mbaheshin në qytetin e Ferziajit për festat Kombëtare. Ishte vështirë të këndohej në kohën kur Labi këndonte sepse shtepia e kulturës ishte e mbyllur për shqiptarët dhe koncertet mbaheshin në mënyrë “ilegale” për kohën e atëhershme. Gradualisht aktiviteti i tij prej këngëtari po rritej përditë e më shumë siq thotë edhe vetë Labi: me ndihmen e zotit arrita deri këtu dhe nuk do të ndalem sepse publikut do t’i ofrojë gjithnjë një risi dhe knaqësi.

Deri më tani është paraqitur kudo mbrenda dhe jashtë vendit. Djal bujar dhe fisnik i cili ndihmon shumë të tjerët sidomos familjeve që gjinden në kushte të vështira ekonomike dhe shpirtërore.

Dëshira e tijë e flakët është të këndojë me këngëtar të mëdhenjë si yje të vjetër të folklorit shqiptarë si Ismet Peja, dëshirë e cila tani u realizuar.Labi kendoi me Ismet Pejen dhe Visar Pejen se bashku ne programin e vitit te ri 2007 nje keng te bukur te quajtur “SOFRA KOSOVARE” kenga doli shume e bukur dhe shume e pelqyer nga publiku i gjere i ketyre kengetareve ku edhe sot degjohet me ëndje.

Jeton në Ferizaj
Hobi i preferuar : Muzika dhe Sporti
Muzika e preferuar : Klasike dhe qytetare të vjetra
Ushqimi i preferuar : Lazanjë dhe Tranguj
Filmi i preferuar : TROJA – (TROY)
Ngjyra e preferuar : Kafe
Jetë Private : Është i martuar, dhe ka një djal.

 

Fjal t'hallkut

Komento

VOTONI VOTONI VOTONI...
PN PN
1
PN
OH BRE OH BRE
2
OH BRE

Zyrtare: Tenori Labinot Tahiri, ministër i Kulturës

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in