fbpx

Albin Kurtit i del edhe një problem me ligjin, tash rrezikon të hiqet edhe nga lista e votuesve


Fati i zi o Fati i zi është kënga që më së shumti i konvendon tash për tash Albin Kurtit, kandidat për kryeministër i Lëvizjes Vetëvendosje. Pasi atij iu ndalua të kandidojë për deputet për shkak se është dënuar ligjërisht për gjuajtje të gazit në Kuvendin e Kosovës, tash ai rrezikon edhe të humbasë të drejtën e votës. 

Kurti ishte i dënuar edhe nga Gjykata për Ruajtjen e Ambientit, për shkak të ndotjes së ajrit me toksinë duke gjuajtur gaz në hapësira publike dhe të mbyllura plus per thyerjen e xhamave sdisa herë nëpër protesta. 

Sipas Ligjit për Mbrojtjen e Ambientit, qytetari që dënohet më shumë se 5 herë për ndotje të ambientit brenda 1 viti, atij i ndalohet e drejta e votimit. Albin Kurti ishte dënuar 13 herë nga Gjykata. Këtë e ka bërë të ditur Gjykata Kushtetuese e cila tha se ka marrë një kërkesë nga Partia Socialdemokrate për ta shqyrtuar këtë lëndë dhe të gjitha gjasat janë që Kurti nuk mund të votoj dhe duhet të hequr nga lista e votuesve. 


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg

4 Comments

Your email address will not be published.