fbpx

Diaspora po voton me të madhe me shpresen që ma s’kanë nevojë me qu para


Një studim i kryer nga Instituti për Studimin e Gërrnaqave, ka zbardhë arsyen pse diaspora po voton me të madhe në zgjedhjet e 14 shkurtit. Të gjithë kishim menduar se arsyeja pse diaspora po vendosë me votu me të madhe, është sepse e duan ndryshimin, por studimi ka treguar se në fakt, ata po votojnë që ta shpëtojnë vetën. 

“Duke qenë se diaspora është lodhur duke dërguar para, dhe me ardhjen e Albin Kurtit, diaspora shpreson që një herë e mirë, dhe përfundimisht do t’i jap fund kohës kur ata dërgojnë para për familjet e tyre në Kosovë”, nisë studimi i financuar nga Zyra Gjermane për Çudira nga Shqiptarët. 

Sipas këtij studimi, që në fokus ka arsyen pse diaspora këto zgjedhje po voton me të madhe, del se nga 10 mijë gërrnaqa të intervistuar, 90 për qind e tyre, shpresojnë shumë që Alpin Kurti dhe Vjollca Osmani do ta ndreqin situatën në Kosovë, brenda 3 muajve, dhe kur shacat të vijnë për pushime në verë, ata nuk do të kenë nevojë që të paguajnë për të gjithë në Kosovë, pushime verore, Red Bulla, dasma dhe kanagjeqe dhe normalisht syneti. 

“Alpini dhe Vjollca na kanë than që ktu ka mu bo mirë edhe krejt kanë me marrë pare, si në Suedi, edhe pak me kombinim si në Gjermani, dhe krejt kanë me pas pare”, ka thënë një nga të intervistuarit në studim.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg

9 Comments

Your email address will not be published.

  1. Thanks for your own work on this website. My niece takes pleasure in working on research and it is simple to grasp why. We all notice all relating to the powerful ways you render worthwhile tricks via your website and therefore welcome response from website visitors on this topic while our own simple princess is without question understanding so much. Take pleasure in the rest of the year. Your performing a wonderful job. Charlean Garvin Germano

  2. Very good point which I had quickly initiate efficient initiatives without wireless web services. Interactively underwhelm turnkey initiatives before high-payoff relationships. Holisticly restore superior interfaces before flexible technology. Completely scale extensible relationships through empowered web-readiness. Almira Aksel Wake