Gruaja e Albin Kurtit kritikon llapjanët: Ka hup tradita, spo fol mo kush për s’dytBashkëshortja e liderit të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, Rita Knudsen Augestad, ka vizituar vendin e dajëve të saj, Llapin, gjatë një takimi me qytetarë në kohë fushate. 

Por gjatë kësaj vizite asaj i ka rënë dicka në sy, për çka edhe ka kritikuar. Sipas saj, është e tmerrshme sesi ka humbur tradita e lashtë, të cilën ajo e priste ende të jetonte. 

“Isha aty dhe pasi ju fola për sparsh tani prita me ardh dikush me na fol për sdytsh, por jo askush. Ka humb tradita dhe kjo më bënë keq sepse sidomos në Llap kjo traditë ka qenë e lashtë. Njihet edhe në Norvegji”, ka thënë Rita. 

Ndërsa Albini duke dashur të mbrojë llapjanët ka thënë, se nuk është se ka humb tradita por spo kanë njerzit vakt sepse janë të zënë me fushatë.


Gruaja e Albin Kurtit kritikon llapjanët: Ka hup tradita, spo fol mo kush për s’dyt

log in

reset password

Back to
log in