fbpx

Numërohen të gjitha votat për Albinin, e kalon fuqishëm Vjosa Osmanin


Ashtu edhe siç pritej, Albini Kurti është politikani më i votuar në Zgjedhjet e fundit të mbajtura me 14 shkurt. Pas numërimit të të gjitha votave në Kosovë dhe ato të diasporës, Albin Kurtin e kanë votuar fiks 378 mijë e 580 votues nga Kosova dhe 35 mijë votues nga diaspora.

Gjithsejt ka marrë mbi 400 mijë vota. Numër rekord i votave për Albin Kurtin, liderin e Lëvizjes Vetëvendosje, të cilit nuk iu lejua pjesmarrja në Zgjedhje, pasi kundërshtarët ja gjetën fijen ligjore që me ja pamundësu kandidimin për deputet. Por Kurti nuk u tërhoq, dhe qytetarët e votuan, përkundër faktit se KQZ nuk e ka për obligim që të numëroj votat për numrin 1 nga VV.

Këtë punë e ka kryer Armata e Komisonerëve të VV-së të cilët krahas shifrave zyrtare kanë pasur për të detyrë të numërojnë jo zyrtarisht votat për numrin 1, Albin Kurtin. Këto vota që jane mbledhur të gjitha në VV, japin rezultatin se 100 për qind e atyre që kanë votuar për Lëvizjen Vetëvendosje, kanë votuar edhe për Kurtin, ndërsa 10 mijë vota më pak ka Vjosa Osmani, numër 2. Por eshte normale, duke pasur parasysh madheshtine e Albin Kurtit.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg

0 Comments

Your email address will not be published.