fbpx

Refugjatët afgan në Kosovë testohen me ecje nëpër Ferizaj – nëse janë gati për qytetet Amerikane


Një eksperiment me qëllim përgaditjen për jetën në qytetet e mëdha amerikane, ka nisur të zhvillohet me refugjatët në Kosovë. Ata që mund të ecin nëpër Ferizaj pa humbur, fitojnë pikë shtesë për viza

Ka disa ditë që kur i kanë ikur vdekjes dhe kanë zbarkuar në Kosovë, përkatësisht në një kamp afër Kampit të ushtrisë amerikane në Bondsteel në Ferizaj. Kësisoj, tre të rinj nga ky kamp, kanë qenë të parët që janë zgjedhur nga amerikanët që të dalin për të shëtitur në qytetin metropolitan Ferizaj. 

“Kjo është një metodë që Amerika po e përdorë për të ambientuar afganët me realitetin e ri, sapo të pajisen me viza për të shkuar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës”.

zyrtarja për media e kampit. 

Tre të rinjët e parë, kishin dalë për të ecur këmbë dhe me vete kanë pasur një hartë, por që me të hyrë në zonat e thella dhe të komplikuara të infrastrukturës rrugore me ura dhe tunele të gjata që të lidhin me 4 anët e qytetit, ata e kishin humbur fijen. 

Rrëfimin e tyre do ta sjellim pas pak. Stay tuned.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg